Praca Bielsko-Biała

Jak znaleźć dobrą pracę biurową w Bielsku-Białej?

Praca biurowa często postrzegana jest jako spokojne i stabilne zajęcie. Pracownicy na ogół mogą cieszyć się stałymi godzinami zatrudnienia i jasnym zakresem obowiązków. Sprawdziliśmy, jakich kompetencji poszukują pracodawcy i co może zaważyć na zdobyciu dobrej pracy biurowej w Bielsku-Białej. 

Zadbaj o uzyskanie cenionych kompetencji zawodowych

Barometr Zawodów wskazuje, że najpowszechniejsze zawody biurowe, takie jak recepcjonista, sekretarka, rejestratorka, asystentka czy księgowa nie znajdują się w Bielsku-Białej w grupie profesji deficytowych. Oznacza to, że pracodawcy z miasta i okolic raczej nie mają problemów ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. 

Aktualne oferty pracy w Bielsku-Białej są dostępne dla kandydatów, z powodzeniem można tu znaleźć zatrudnienie, ale w profesjach biurowych lokalny rynek nie należy do pracownika, a to oznacza, że naprawdę dobrą pracę biurową zgarną wyłącznie najlepsi kandydaci. Jakie to osoby? Na zdobywanie jakich kompetencji warto postawić? 

1. Wykształcenie 

W większości ogólnych zawodów biurowych, takich jak recepcjonistka, rejestratorka, asystentka czy sekretarka wymagane jest posiadanie minimum średniego wykształcenia. To najczęstszy zapis spotykany w ofertach pracy. Pracodawcy nie oczekują ukończenia szkoły o jakimś specjalnym profilu zawodowym. Liceum ogólnokształcące czy technikum na ogół są jednakowo dobrze postrzegane. Co więcej, posiadanie wykształcenia wyższego na pewno jest atutem, ale rzadko ten jeden czynnik jest w stanie przeważyć na decyzji o zatrudnieniu. 

2. Doświadczenie i kluczowe umiejętności

Tym, co natomiast zdecydowanie może przesądzić o wyborze danego kandydata, jest posiadanie doświadczenia w pracach biurowych. Staż zawodowy wynoszący co najmniej rok to wielka zaleta. Pracodawca tylko wówczas zyskuje bowiem gwarancję, że pracownik potrafi m.in. sprawnie obsługiwać sprzęty biurowe oraz poruszać się w środowisku programów MS Office — zwłaszcza w Wordzie, Excelu i PowerPoincie. 

3. Znajomość języka angielskiego

Szukając pracy biurowej, bardzo dobrze jest móc pochwalić się komunikatywną znajomością języka angielskiego. Niektóre firmy nie wymagają tej umiejętności, wiele jednak ceni kandydatów, którzy osiągnęli co najmniej poziom B2. Czasem poszukiwane są również osoby posiadające czynne prawo jazdy kat. B. Takie oczekiwanie występuje jednak zdecydowanie rzadziej, niż wymaganie dotyczące znajomości języka obcego. 

4. Kompetencje miękkie 

Odpowiednie cechy charakteru i kompetencje miękkie stanowią sporą część tego, co zostaje oceniane przez rekruterów i pracodawców w przypadku ubiegania się o stanowisko w pracy biurowej. Żaden kandydat nie powinien lekceważyć rozwoju na tym polu. Idealnego pracownika cechuje m.in.: 

  • doskonała organizacja własnej pracy, 
  • komunikatywność i otwartość na pracę z drugim człowiekiem, 
  • wysoka kultura osobista,
  • rozwinięte zdolności interpersonalne i organizacyjne,
  • rzetelność, dokładność i skrupulatność, 
  • odpowiedzialność i samodzielność, 
  • analityczne myślenie, 
  • nastawienie na rozwiązywanie problemów, 
  • pewność siebie, 
  • systematyczność i terminowość.

Wymagania stawiane pracownikom działów kadrowo-płacowych

Wymagania wzrastają w przypadku pracowników biurowych działów kadr i płac. Księgowy, fakturzystka czy inny pracownik ds. kadrowo-finansowych może posiadać wykształcenie średnie, ale musi być już ono kierunkowe. Najlepiej, jednak jeśli ukończy studia wyższe na kierunkach takich jak finanse i rachunkowość, ekonomia lub pokrewne. W tym przypadku tytuł licencjata czy magistra znacząco zwiększa szanse na otrzymanie dobrej pracy. 

Inną kwestią jest praktyczna znajomość ustawy o rachunkowości oraz aktualnych przepisów podatkowych. Wymagane minimalne doświadczenie, wzrasta w niektórych ofertach pracy do 3 lat, a umiejętności związane z obsługą komputera powinny poszerzyć się o systemy i programy płacowo-księgowe. Przykładowo mogą to być m.in. system SAP, system klasy ERP czy program Navision. 

Dobra praca biurowa, czyli jaka? Średnie zarobki w Bielsku-Białej

Według GUS-u pracownik administrowania i działalności wspierającej zarobił w województwie śląskim w 2020 roku średnio 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak podaje, że mediana zarobków specjalisty administracyjno-biurowego ze średnim stażem pracy wynosi 4,1 tys. zł brutto miesięcznie. Jak znaleźć dobrą pracę biurową w Bielsku-Białej z lepszą wypłatą? 

Wymagania zawierane w ofertach pracy pokazują, że najlepiej postawić na wykształcenie i jak najwcześniejsze zdobywanie doświadczenia zawodowego. Jeśli zdecydowanie nie chcemy studiować kierunków związanych z finansami, obowiązkowo powinna nas zająć przynajmniej nauka języka angielskiego. Reszta umiejętności przyjdzie wraz z aktywnym uczestnictwem w praktykach, stażach i pierwszych okresach zatrudnienia.

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka prywatności    Dowiedz się więcej
ROZUMIEM