Biznes i finanse

Zatrzymani przez KAS i Policję: 50 podejrzanych i 382 nielegalne salony gier zlikwidowane

Majowy kalendarz w tym roku zapewnia szczególne możliwości dla osób ceniących sobie długie weekendy. Wystarczy wziąć jeden lub trzy dni urlopu z pracy, by cieszyć się pięcioma lub dziewięcioma dniami wolnymi. Polacy z chęcią korzystają z tej opcji – rezerwacje na majowy weekend wzrosły o 61% w porównaniu do ubiegłego roku, a bon turystyczny to jeden z ulubionych sposobów opłacenia wyjazdu według Noclegi.pl i Nocowanie.pl.

Ministerstwo Finansów informuje:

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Policja przeprowadziły śledztwo w sprawie organizowania nielegalnych gier hazardowych, z którego wynikły zatrzymane osoby, zlikwidowane salony gry oraz zabezpieczone automaty.

Śledztwo to jest jednym z największych i najbardziej zawiłych, które policjanci prowadzą od 2014 roku. W wyniku tego dochodzenia zatrzymano 50 osób podejrzanych o udział w nielegalnej działalności, zlikwidowano 382 salony gier i zabezpieczono 2196 automatów do gier.

Przestępcy zarobili na swoich nielegalnych działaniach ok. 157 mln zł.

Śledztwo to jest prowadzone nieprzerwanie od 2014 roku, a jego skutki są wyraźne i widoczne.

Dzięki wytężonej pracy śląskich policjantów nielegalne gry hazardowe nie mają szans na istnienie w regionie.

W 2019 r. do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dołączyły służby KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Wtedy funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, wchodzących w skład tej grupy. Przeszukano wtedy siedziby, zabezpieczając dokumentację ewidencji zysków z automatów w nielegalnych salonach gier, elektroniczne nośniki danych, gotówkę oraz nielegalne automaty. Sprawa została przekazana do Prokuratura Okręgowej w Bielsku-Białej, celem dalszego nadzoru.

Śledztwo obejmowało przesłuchanie ponad 1000 osób, przeprowadzenie oględzin więcej niż 100 nośników informatycznych oraz analizę szerokiej dokumentacji księgowo-rachunkowej.

Policjanci odkryli, jaki mechanizm, jaka skala i jaka hierarchia były w grupie przestępczej, a także dokładne podziały i zakresy ról jej uczestników.

Grupa działała przez 9 lat na terenie 15 województw. Przywódcy grupy zarządzali szeroką strukturą. Szacuje się, że dochody z nielegalnych gier hazardowych wyniosły co najmniej 157 mln zł. Oskarżeni przeznaczali swoje zyski na nieruchomości oraz wprowadzali je do obrotu gospodarczego, na przykład poprzez zakup udziału w spółkach. W niektórych przypadkach sprawcy kierowali swój majątek na osoby spoza grupy.

Ponad 50 podejrzanych zostało zatrzymanych dzięki współpracy policji i Krajowej Administracji Skarbowej, a wartość zabezpieczonych przez organy skarbowe majątków szacowana jest na ponad 25 milionów złotych. Zabezpieczone zostały m.in. nieruchomości, luksusowe przedmioty, gotówka oraz środki znajdujące się na rachunkach bankowych.

Funkcjonariusze zlikwidowali 382 nielegalne salony gier i zabezpieczyli 2196 automatów do gier. Dodatkowo, zebrano obszerny materiał dowodowy, który pozwolił na postawienie zarzutów zatrzymanym dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnych gier hazardowych i nadużywania pieniędzy.

10 osób usłyszało zarzuty i trafiło do aresztu, a pozostałe 40 objęto dozorem Policji oraz zakazem kontaktowania się ze sobą. W przypadku zarzutów za złamanie prawa, podejrzanym grozi kara aż do 15 lat więzienia.

Wszystkie informacje publikowane w serwisie PAP pochodzą bezpośrednio od nadawcy i są publikowane bez wprowadzania zmian w treści. Nadawca odpowiedzialny jest za zgodność treści zawartych w komunikacie z prawem, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka prywatności    Dowiedz się więcej
ROZUMIEM