Biznes i finanse

Nowe połączenia kolejowe – lepsza mobilność dla wszystkich!

Ministerstwo Infrastruktury pragnie poinformować wszystkich o zmianie w rozkładzie jazdy obowiązującym od 11 czerwca 2023 r. Podróżni będą mieli dostęp do nowych połączeń m.in. z Wieliszewa do Zegrza, z Ostrołęki do Chorzel oraz ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Czas podróży skróci się np. z Warszawy do Radomia i z Krakowa do Bielska-Białej. Zmodernizowano również przystanki i perony, aby były wygodniejsze i dostępne dla wszystkich. Ponadto, wprowadzono pociągi wakacyjne, a także wykonano niezbędne prace na stacjach Warszawa Zachodnia i Olsztyn Główny. Nowy rozkład jazdy obowiązuje od 11 czerwca do 2 września 2023 r.

„Zmiany w rozkładzie jazdy na kolei w wakacje okazały się bardzo korzystne. Przywrócono połączenia na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w województwie świętokrzyskim, a podniesienie prędkości pociągów osobowych do 160 km/h skróciło czas podróży m.in. z Warszawy do Radomia. Ponadto udostępniono trzeci i ostatni most kolejowy nad Wisłą w Krakowie, a budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej usprawniła ruch kolejowy na trasie Łódź-Kraków. Dużą zaletą jest również wybudowanie toru między Centralną Magistralą Kolejową a linią Kielce – Fosowskie, który umożliwi planowanie lepszych połączeń. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że wszystkie te zmiany mają na celu jeszcze lepsze i szybsze łączenie ludzi z całego kraju.”

Nowy rozkład jazdy na kolei, który 11 czerwca wchodzi w życie, stanowi kamień milowy w działaniach rządu na rzecz walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Pociągi po wielu latach powracają na wiele lini kolejowych, a wiele tras będzie pokonywane znacznie szybciej. Tym samym, wszystko to ma na celu stworzenie szybszych, wygodniejszych i bezpieczniejszych podróży pociągiem. Jestem przekonany, że dzięki tym zmianom, kolej będzie coraz częściej pierwszym wyborem dla podróżnych – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Aby poznać szczegóły dotyczące letniej korekty rozkładu kolejowego, odwiedź stronę https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-mosty-nowe-tory-nowe-polaczenia–nowy-rozklad-jazdy-na-kolei i dowiedz się więcej.

Pasażerowie mają teraz możliwość skorzystania z połączenia PKP IC „Miechowita”, który wyruszy codziennie ze stolicy Małopolski do Piły Głównej. Odjeżdża o 10:20 i dojeżdża do celu o 17:01, po drodze zatrzymując się w Miechowie, Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim i Poznaniu. W drugą stronę kursuje od 11:24 do 18:07.

11 czerwca w Miechowie odbyła się uroczystość nadania nazwy pociągowi na trasie Kraków-Piła. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które upamiętnia urodzonego w tym mieście Macieja Miechowitę – wybitnego lekarza, humanisty i profesora Akademii Krakowskiej. Jego prace z zakresu medycyny, historii, geografii, astrologii i alchemii po dziś dzień są wykorzystywane przez naukowców na całym świecie.

Rozwój sieci połączeń kolejowych w naszym kraju przyczynia się do odnowy znaczenia i roli kolei w Polsce. Sprawia to, że coraz więcej Polaków wybiera kolej jako środek transportu, co przekłada się na wysoką frekwencję i rekordowe wyniki. PKP Intercity bierze na siebie misję społeczną, dążąc do przybliżenia sylwetek wielkich postaci w historii naszego kraju. Jednym z przykładów jest wprowadzenie połączenia kolejowego między Krakowem a Piłą, z przystankiem w Miechowie, upamiętniającego Macieja Miechowitę, który do dziś jest często zapominany, ale niezwykle ważny w naszej historii – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Maciej Miechowita to znany lekarz, uczeń Hipokratesa, który żył w XVI wieku. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Chronica Polonorum” (Kronika Polska), opisująca dzieje Polski aż po czasy Zygmunta I Starego, który był przyjacielem Miechowity. Jego dokonania zapewniły mu miano „rodzimego Hipokratesa”. Należy do nich również traktat medyczny „Convservatio sanitatis”, w którym zawarte są wskazówki dotyczące zachowania zdrowia. W 2023 roku będziemy obchodzić pięćsetną rocznicę śmierci Macieja Miechowity.

PKP Intercity nieustannie podejmuje działania w celu popularyzacji ważnych postaci i wydarzeń historycznych. Ich najnowszym osiągnięciem jest nadanie nazwy „Miechowita” pociągowi kursującemu z Krakowa do Piły. W listopadzie 2021 roku przewoźnik nadał nazwę „Marszałek Piłsudski” kolejnemu pociągowi z Krakowa do Warszawy. Natomiast w 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, PKP Intercity ozdobiło swoje lokomotywy biało-czerwoną grafiką, a na Powiślu pojawił się mural z okazji tej okoliczności. Również w 2021 roku przewoźnik włączył się w obchody 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, oklejając jedną ze swoich lokomotyw okolicznościowymi nadrukami.

Krzysztof Świerczek twierdzi, że od ponad dwudziestu lat PKP Intercity dba nie tylko o dobre relacje łączące Polskę i Polaków, ale także o wspólne korzenie naszej ojczyzny, promując historię Polski oraz edukując społeczeństwo w zakresie postaci i wydarzeń z nią związanych.

Pamięć o Macieju Miechowicie ma dla naszego miasta szczególny wymiar. Miechowicz to wybitny Polak, którego dzieła i osiągnięcia przetrwały przeciąg pięciu stuleci i są nadal cenione przez wszystkich. Wszystkim mieszkańcom Miechowa daje to okazję, by bliżej poznać wielkiego syna miasta oraz jego wyjątkowy, barwny życiorys – powiedział burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Serwis PAP SA publikuje komunikaty bez żadnych zmian, zgodnie z ich oryginalnym kształtem i treścią. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego zawartość, z uwzględnieniem przepisów ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka prywatności    Dowiedz się więcej
ROZUMIEM