Koalicja Dbamy o Wodę prezentuje narzędzie do planowania optymalnego zarządzania zasobami wody

Opracowany przez zespół hydrologów z Uniwersytetu Śląskiego model zlewni rzeki Soły umożliwi ocenę potencjału retencyjnego jej obszarów. Jest to pionierskie opracowanie na Żywiecczyźnie, które może być użytecznym narzędziem do współpracy z gminami.

Podczas IV Konferencji Wodnej, Koalicja Dbamy o Wodę zaprezentowała model zlewni opracowany przez zespół hydrologów pod kierownictwem prof. Damiana Absalona. Model ten jest niezwykle przydatny nie tylko dla regionu Żywiecczyzny, ale także dla innych obszarów. Pozwala on określić potencjał i potrzeby retencji na poszczególnych obszarach zlewni, co stanowi ważny przewodnik do planowania optymalnego zarządzania zasobami wody. Dzięki modelowi wiadomo, w których gminach oraz jak budować retencję i mikroretencję. Podczas konferencji wiedzą tą podzielono się z instytucjami rządowymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi i ekspertami.

„Wyniki obliczeń wykonanych w ramach modelu pozwalają na wybranie do szczegółowych analiz w pierwszej kolejności tych obszarów, w których istnieje zarówno duży potencjał retencyjny, jak i duża potrzeba retencji”.

Profesor Damian Absalon podkreśla:

Realne potrzeby – realne działania 

W Polsce i w Europie zasoby wodne są objęte ochroną zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną (RDW 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r.), która ma na celu zarządzanie zlewniowe. Polityka wodna RDW ma na celu zachowanie i poprawę stanu wód powierzchniowych i podziemnych pod względem jakościowym i ilościowym. Działania te obejmują gromadzenie i analizę danych na temat dorzeczy oraz wdrażanie odpowiednich działań chroniących ekosystemy wodne i zależne od wód, jednocześnie zapewniając rozwój gospodarczy i społeczny.

Koalicja Dbamy o Wodę realizuje konkretne działania na rzecz ochrony zasobów wodnych na Żywiecczyźnie, zgodnie z oczekiwaniami Unii Europejskiej. Od 4 lat podejmuje się działań takich jak zlecanie badań naukowych i pomiarów terenowych, edukacja oraz zachęcanie do dyskusji i wymiany doświadczeń. Raport „Zmiany klimatu a zasoby wody na Żywiecczyźnie”, opracowany przez zespół hydrologów na zlecenie koalicji, wskazuje, że seria zdarzeń ekstremalnych, takich jak susze, wezbrania, opady nawalne, bezśnieżne zimy i fale upałów, pogłębia problem zasobów wodnych. Dane z lat 1966-2020 pokazują, że średnia roczna temperatura powietrza na Żywiecczyźnie wzrasta w tempie 3,55°C/100 lat, co wpływa m.in. na pokrywę śnieżną i obieg wody. Koalicja zleciła również monitoring wód powierzchniowych w zlewniach rzek Soły i Koszarawy oraz opracowanie modelu zlewni rzeki Soły w celu określenia potencjału retencyjnego w regionie.

„Celem koalicji jest budowanie partnerstw i wspieranie lokalnej społeczności w zakresie zasobów wodnych. Podczas pierwszej konferencji wodnej rozmawialiśmy o potrzebie monitoringu. Dziś mogliśmy z dumą przedstawić pierwsze wyniki, które służą rozpoznaniu warunków hydrologicznych zlewni rzek Soły i Koszarawy tak istotnych dla regionu i potwierdzają duży potencjał retencyjny”.

„Przygotowanie modelu zlewni rzeki Soły jest kolejnym etapem działań prowadzonych na terenie powiatu żywieckiego przez koalicję. Zaczęliśmy od analizy sytuacji regionu, która została opisana w raporcie >>Zasoby wodne a zmiany klimatu na Żywiecczyźnie<<. Zespół naukowy opracował w nim m.in. trzy scenariusze klimatyczne dla regionu. Od trzech lat prowadzimy dodatkowy monitoring, a model zlewni to kolejny krok, który pozwala na symulację istotnych procesów, które pomogą planować retencję w regionie”.

Anna Cywińska, dyrektorka działu korporacyjnego i komunikacji spółek grupy DANONE w Polsce, podkreśla:

Magdalena Brzezińska, dyrektorka ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec:

Zapobiegajmy skutkom zmian klimatycznych

Zmiany klimatu każdego roku są coraz bardziej odczuwalne. Z danych w raporcie IMGW-PIB „Klimat Polski 2023” [1] wynika, że proces ocieplania się klimatu postępuje. Biorąc pod uwagę wzrost temperatury, występowanie pożarów i problemy z zasobami wodnymi, pod koniec stulecia niektóre regiony Europy mogą stać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do zamieszkania. Najbliższe dekady będą miały kolosalne znaczenie dla zasobów wody. O wodzie zarówno w kontekście suszy, jak i powodzi trzeba mówić coraz więcej, bo zmiany można dostrzec coraz częściej nie tylko globalnie, ale również w miejscach, w których mieszkamy. Tak jest w powiecie żywieckim. Jego mieszkańcy już teraz deklarują, że zmiany klimatyczne mają bezpośrednie przełożenie na ich życie. Z badania zleconego przez koalicję wynika, że 83% mieszkańców powiatu żywieckiego uważa, że przyszłość regionu może zależeć od zmian w zasobach wodnych [2].

Konferencja Wodna, inicjatywa Koalicji Dbamy o Wodę, jest organizowana regularnie przez spółki Grupa Żywiec i Żywiec-Zdrój, które wspólnie działają na rzecz ochrony zasobów wodnych Żywiecczyzny. Wydarzenie stanowi platformę do wymiany wiedzy między ekspertami, samorządami, organizacjami pozarządowymi i biznesem.

www.dbamyowode.pl
FB: Dbamy o wodę

O Koalicji

Koalicja Dbamy o Wodę to inicjatywa budowania partnerstwa między podmiotami publicznymi, prywatnymi i pozarządowymi. Założycielami koalicji są firmy działające w regionie – Żywiec-Zdrój i Grupa Żywiec. Celem koalicji jest ochrona zasobów wodnych Żywiecczyzny poprzez działania na rzecz małej retencji, badania hydrologiczne i działalność edukacyjną. Koalicja promuje dobre praktyki i korzyści wynikające z wdrażania rozwiązań retencyjnych na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Jej celem jest również budowanie porozumienia między lokalnymi społecznościami, samorządami i instytucjami w celu inspirowania innych regionów Polski. Aktualnie koalicję tworzą cztery organizacje: Żywiec-Zdrój, Grupa Żywiec, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Żywiecka Fundacja Rozwoju oraz Lokalna Grupa Działania Żywiecki Raj.

Oto linki do raportu dotyczącego klimatu w Polsce: Raport o klimacie Polski 2023 oraz artykułu na temat przeciwdziałania suszy, który jest jednym z priorytetów działań środowiskowych dla Polaków: Przeciwdziałanie suszy jest dla Polaków jednym z priorytetów działań środowiskowych – Koalicja Dbamy o wodę


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version