Wyróżnienia, tytuły honorowe, nagrody specjalne. Najlepsi dziennikarze medyczni wybrani

W sali Dacota Hotelu Airport Okęcie 27 stycznia w godzinach wczesnowieczornych trzeba było dostawiać krzesła. Do Warszawy na zorganizowaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia Konferencję Noworoczną przyjechali przedstawiciele mediów ze wszystkich niemal regionów kraju, podejmujący w swoich materiałach: w prasie, radiu, telewizji i internecie tematy zdrowia. Podczas tego dorocznego spotkania rozstrzygnięty został, organizowany od 15 lat, konkurs na „Dziennikarza Medycznego Roku”. Spotkanie rozpoczęła red. Ewa Dux-Prabucka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia, witając licznie przybyłych gości związanych z ochroną zdrowia, znamienitych lekarzy – wykładowców paneli i debat, warsztatów edukacyjnych i konferencji prasowych oraz oczywiście, najważniejszych w tym dniu uczestników Konferencji – dziennikarzy.

Pierwszą część uroczystości stanowiły wykłady:

Prof. Wojdacz zapoznał uczestników z najnowszymi osiągnięciami epigenetyki – dziedziny medycyny, która w ostatnich latach notuje szybki rozwój, dzięki nowoczesnym technologiom. Badania epigenetyczne poszerzają wiedzę na temat tego, jak środowisko i inne czynniki zewnętrzne, w tym tryb życia, silny stres wywołujący emocje oraz m.in. decyzje żywieniowe, wpływają na funkcjonowanie komórek w organizmach zwierząt i ludzi. Okazuje się, że te właśnie czynniki decydują również, w którym kierunku – pożądanym lub niepożądanym – będą zmierzać procesy zakodowane w DNA.

Z kolei dr Frąckowiak kompleksowo omówił zmiany, jakie mogą nastąpić na rynku leków, m.in. w wyniku nowelizacji ustawy refundacyjnej. Wykładowca wyjaśnił, jaki wpływ na dostępność farmaceutyków w Polsce mogą mieć takie czynniki, jak: zachwianie sytuacji ekonomicznej spowodowane wojną w Ukrainie, intensywna migracja, inflacja oraz zmiany w dostawach surowców do produkcji leków z Chin i krajów dalekiego Wschodu, jak również prognozowane zmiany lokalizacji produkcji leków.

W dalszej części spotkania red. Ewa Dux-Prabucka mówiła o działalności Stowarzyszenia w 2022 roku, o roli mediów w edukacji zdrowotnej, zwłaszcza w czasach, kiedy nie wszystkie skutki niedawnej pandemii udało się opanować, a jednocześnie przed zdrowiem publicznym już pojawiają się kolejne, ogromne wyzwania natury społeczno-ekonomicznej. Działania dziennikarzy zajmujących się zdrowiem, ich rzetelne artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe i telewizyjne stanowią niezmiennie ogromny wkład w poprawę wiedzy społeczeństwa. Z uwagi na tę odpowiedzialność, media powinny bazować wyłącznie na sprawdzonych i rzetelnych informacjach opartych na medycynie faktu. Celem Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia jest ułatwienie dziennikarzom dostępu do fachowej wiedzy i autorytetów medycznych. Między innymi do tej kwestii odnieśli się w swoich wystąpieniach również zaproszeni goście, m.in. prof. Mariusz Bidziński, prof. Mariusz Wyleżoł, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz oraz dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji i perspektyw dla mediów podzielili się także doświadczeni dziennikarze, reprezentujący zarówno prasę, radio i telewizję, jak i media internetowe.

W drugiej, wyczekiwanej z niecierpliwością części Konferencji Noworocznej, Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu „Dziennikarz Medyczny Roku 2022”, które będą zaprezentowane poniżej. Oprócz wyróżnień konkursowych Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowe tytuły dla osób i organizacji szczególnie aktywnych w działaniach na rzecz świadomości prozdrowotnej i w walce o zdrowie Polek i Polaków. Za wyjątkowe zasługi w tych zmaganiach tytuł Herkulesa otrzymali:

Ponadto Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, w uznaniu dla 30-letnich wysiłków zmierzających do wdrożenia w Polsce racjonalnej polityki lekowej, otrzymała wyróżnienie summa cum laude – z najwyższą pochwałą.

Za intensywną działalność na rzecz upowszechniania aktualnej wiedzy medycznej i poprawy świadomości zdrowotnej polskiego społeczeństwa, w tym także środowiska medycznego, Stowarzyszenie przyznało honorowe tytuły „Wielkiego Edukatora”, który otrzymali:

Spośród przedstawicieli mediów specjalne wyróżnienia otrzymali:

Indywidualne, specjalne wyróżnienie i tytuł „Mistrza Telewizyjnego Przekazu” otrzymali:

„Mistrzami Radiowego Przekazu” zostali:

Za „Mistrza Prasowego Przekazu” Stowarzyszenie uznało red. Katarzynę Pinkosz z redakcji „Wprost” i „Świat Lekarza”.

Specjalne wyróżnienie otrzymali też autorzy audycji o tematyce medycznej, które cechowały się szczególną rzetelnością, aktualnością i sprawnością przekazu:

W ramach rywalizacji konkursowej nagrodzeni zostali:

– w kategorii specjalnej „Aktualna sytuacja zdrowotna Polaków oraz prezentacja ogólnopolskich kampanii społecznych i działań profilaktyczno-diagnostycznych wpływających na poprawę stanu zdrowia”:

Partnerem tej kategorii była firma Adamed Pharma S.A.

– w kategorii specjalnej Stowarzyszenia na najlepsze publikacje poświęcone profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka trzonu macicy:

W kategorii głównej laureatami zostali:

– Radio:

– Prasa:

– Internet:

– Telewizja:

Stowarzyszenie dziękuje za wszystkie zgłoszone prace, laureatom i wyróżnionym serdecznie gratuluje i już dziś zaprasza wszystkich do udziału w przyszłorocznej rywalizacji.

Konferencja Noworoczna odbyła się pod patronatem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Rzecznika Praw Pacjenta, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Prezydenta m. st. Warszawy, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Serwisu Zdrowie. Organizacja spotkania była możliwa dzięki wsparciu PZU Zdrowie, a także firm: Adamed Pharma, MSD, Abbvie, MSD, Sanofi, Lekam, Takeda, KRKA i Servier i Żywiec Zdrój.

Źródło informacji: Agencja Reklamowa Deva


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version